Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

08.09.2023 Przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych i ujawnianie informacji – sześć osób z zarzutami

08.09.2023
  • Mężczyzna w białej koszuli siedzi przy biurku i podpisuje dokumenty,  przed dokumentami leżą pieczątki urzędowe.
    @Photogenica

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi we współpracy z Biurem Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali 6 osób. Wśród zatrzymanych są policjant, urzędnik oraz przedsiębiorcy. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Łodzi.

Wielowątkowe śledztwo

Postępowanie dotyczy czynów związanych z przekroczeniem uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych popełnionych w roku 2020.

W toku prowadzonego śledztwa wyodrębniono kilka wątków, w tym dotyczący przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych oraz ujawniania informacji przez osoby, które zapoznawały się z nimi w związku z pełnionymi funkcjami.

Zatrzymania i przeszukania na terenie województwa łódzkiego

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Łodzi oraz Biura Spraw Wewnętrznych Policji realizowali czynności procesowe na terenie województwa łódzkiego, w ramach których m.in. dokonano tymczasowego zajęcia mienia podejrzanych w łącznej kwocie ponad 80 000 zł.

W wyniku przeszukania miejsc zamieszkania osób zatrzymanych, zabezpieczono dokumentację oraz elektroniczne nośniki danych, mogące stanowić materiał dowodowy w sprawie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty

Osoby zatrzymane zostały doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Łodzi, gdzie przedstawiono im zarzuty. Funkcjonariusz Policji i urzędnik jednej z gminnych jednostek budżetowych usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień poprzez ujawnienie określonych informacji osobom nieuprawnionym, natomiast pozostałym podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące podżegania do tych przestępstw.

Wobec pięciu podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji połączonych z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami oraz w postaci zakazów opuszczania kraju, natomiast funkcjonariusza Policji dodatkowo zawieszono w wykonywaniu obowiązków służbowych.

To pierwsze tego typu czynności procesowe w prowadzonym postępowaniu, ale sprawa ma charakter rozwojowy.

Zespół Prasowy CBA

do góry