Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

09.06.2014 Podejrzani o wyłudzanie dotacji zatrzymani przez CBA

09.06.2014

Pięć z sześciu zatrzymanych przez CBA osób zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Śledztwo dotyczy wyłudzania oraz usiłowania wyłudzenia dotacji na szkodę Unii Europejskiej oraz Skarbu Państwa. Postępowanie prowadzi Centralne Biuro Antykorupcyjne pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

 

Funkcjonariusze CBA zatrzymali na terenie Warszawy eksperta z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych oraz pięciu przedsiębiorców. Wśród nich są dwie kobiety i czterech mężczyzn w wieku od  27 do 35 lat.

Równolegle agenci Biura przeprowadzili przeszukania w mieszkaniach prywatnych, firmach, fundacjach, instytucjach i urzędach.

Wszystkie zatrzymane osoby zostały przewiezione do Prokuratury Okręgowej w Warszawie, gdzie usłyszały między innymi zarzuty korupcyjne. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymani przez Biuro przedsiębiorcy działając w porozumieniu doprowadzili do wyłudzenia prawie miliona złotych z instytucji dysponujących środkami publicznymi. Wszystko wskazuje na to, że w tym celu wystawiali i posługiwali się nierzetelnymi fakturami oraz dokumentami. Jeden z zatrzymanych przedsiębiorców usiłował ponadto wyłudzić kolejne dwa miliony złotych powołując się na wpływy w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych. Podejrzewamy także, że zatrzymany przez CBA pracownik tej instytucji w zamian za obietnicę korzyści majątkowej ujawnił informacje związane z ocenianymi przez siebie wnioskami oraz zobowiązał się do przyznania dotacji unijnej wskazanej firmie.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotów aresztował pięciu podejrzanych na trzy miesiące. Wobec jednej osoby prokurator zastosował dozór Policji oraz poręczenie majątkowe.

Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA

 

do góry