Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

02.12.2013 27 podejrzanych o wyłudzenie milionów z dotacji

02.12.2013

27 osób usłyszało łącznie 92 zarzuty przedstawienia nierzetelnych oświadczeń w celu uzyskania wsparcia finansowego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w województwie podkarpackim. Wstępne szacunki wskazują na uzyskanie około 4 mln zł nienależnych korzyści. Śledztwo prowadzone jest na podstawie materiałów uzyskanych w czasie kontroli prowadzonej przez CBA.

Centralne Biuro Antykorupcyjne prowadzi pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Przemyślu postępowanie dotyczące podejrzenia złożenia nierzetelnych oświadczeń dla uzyskania wsparcia finansowego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Przemyślu i Jarosławiu. Śledztwo obejmuje lata 2009-2011. Zostało wszczęte na podstawie dokumentów zgromadzonych przez funkcjonariuszy CBA w trakcie prowadzonej kontroli.

W związku z tą sprawą 27 beneficjentów dopłat usłyszało 92 zarzuty przedstawienia nierzetelnych oświadczeń w celu uzyskania wsparcia finansowego z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszystko wskazuje na to, że właściciele aktów własności gruntów wnioskowali i otrzymywali dopłaty podczas, gdy faktycznie grunty te użytkowały inne osoby. Wstępne szacunki wskazują na uzyskanie około 4 mln zł nienależnych korzyści.

Od 9 maja 2012 roku do 6 lutego 2013 roku agenci CBA prowadzili kontrolę w Biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jarosławiu i Przemyślu. Po zakończeniu kontroli CBA skierowało do Prokuratury Okręgowej w Przemyślu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Są to pierwsze zarzuty w tej sprawie.

Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA

 

do góry