Nawigacja

Patron Archanioł Gabriel

Patron Archanioł Gabriel

Męstwo, odwaga i całkowita wierność zasadom - to wartości przyświecające każdemu funkcjonariuszowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w szczególny sposób uosabia patron służby – Archanioł Gabriel

Archanioł Gabriel to postać powszechnie rozpoznawalna, niosąca uniwersalne przesłanie, która odgrywa istotną rolę w kulturze Wschodu i Zachodu, łączy ludzi, uosabiając uczciwość i lojalność. Tak też Centralne Biuro Antykorupcyjne działa na rzecz państwa polskiego poprzez walkę z korupcją.

Archanioł Gabriel został ustanowiony patronem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w 2021 roku podczas uroczystości z okazji 15-lecia powołania Biura. Centralne Biuro Antykorupcyjne nie jest pierwszą służbą, która wybrała archanioła lub świętego na swojego patrona – tradycja ta upowszechniona jest również w innych formacjach. Archanioł Michał jest patronem Policji, a św. Mateusz Ewangelista – patronem Straży Granicznej. Co ciekawe, Archanioł Gabriel jest również patronem dyplomatów, posłańców i pocztowców.

 

Utożsamienie symboli Archanioła Gabriela z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym

Opis graficzny poszczególnych atrybutów Archanioła Gabriela.

W imieniu Gabriel zawarta jest nadzieja i poczucie bezpieczeństwa. Wizerunek Archanioła umieszczony na sztandarze Centralnego Biura Antykorupcyjnego oddaje wielokulturowość dziedzictwa Rzeczpospolitej, a symbole wpisane w jego postać charakteryzują działalność służby. W brązowe, falujące włosy wpleciona jest niebieska opaska ze złotym krzyżem, symbol służby i hierarchii. Uwidacznia się to w funkcjonowaniu Biura – Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego jest centralnym organem administracji rządowej nadzorowanym przez Prezesa Rady Ministrów. Głowa Archanioła jest przedstawiona na tle złotej aureoli, która oznacza godność każdego człowieka i szacunek do służby funkcjonariuszy. Gabriel ubrany jest w zbroję – symbol wytrwałości i determinacji w dążeniu do celu, jakim jest zwalczanie korupcji. Warto zwrócić uwagę na dłonie anioła. Uniesiony palec prawej dłoni przypomina o konieczności kierowania się rozwagą i podporządkowaniu dyscyplinie i prawu. W lewej dłoni Archanioł dzierży lilie, symbol uczciwości i lojalności. Postać Gabriela nie byłaby pełna bez skrzydeł. Złote skrzydła symbolizują dbanie przez Centralne Biuro Antykorupcyjne o interesy Polski poprzez zapewnianie jej ochrony i bezpieczeństwa. Archanioł okryty jest białą szatą i czerwonym płaszczem. Biel oznacza sumienność i bezstronność, a czerwień utożsamiana jest z oddaniem i patriotyzmem.

 

Znaczenie Archanioła Gabriela dla Centralnego Biura Antykorupcyjnego

Archanioła Gabriela uroczyście ustanowiono patronem służby 9 czerwca 2021 roku z okazji  15. rocznicy powołania Centralnego Biura Antykorupcyjnego, w trakcie Mszy Świętej w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie. W trakcie przemówienia wygłaszanego w ramach oficjalnych uroczystości jubileuszowych, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, płk Andrzej Stróżny, uzasadnił wybór Archanioła Gabriela na patrona służby:

Szef CBA Andrzej Stróżny odczytuje przemówienie przez mikrofon. Za nim stoi Prezydent RP Andrzej Duda. W tle widać biało czerwoną flagę oraz trzech mężczyzn.

„Decyzja, by ustanowić patrona CBA, pragnę to podkreślić ze szczególną mocą, nie jest dziełem przypadku. Archanioł Gabriel – «Boży wojownik», to w tradycji chrześcijańskiej strażnik wydarzeń najważniejszych, strażnik Raju – a więc pryncypiów, kardynalnych norm, praw. Chcemy, aby właśnie On – uosobienie niezłomnej wierności zasadom oraz niestrudzonej służby, postać szlachetna, ale także pełna mocy – otaczał nas opieką i był wsparciem dla naszej służby na rzecz państwa polskiego i Narodu.
Symboliczna opieka patrona, który towarzyszy, czuwa, pociesza, usuwa wątpliwości i zachęca do podejmowania trudu bez lęku z pewnością będzie dodawała nam sił. Ale równocześnie, i to też chciałbym bardzo wyraźnie podkreślić, Archanioł Gabriel jest tylko posłańcemTo, czy i w jaki sposób zrealizujemy powierzoną nam misję zależy od nas samych. Patron będzie nas chronił swoją tarczą niezachwianej wiary w sens poselstwa, ale to od naszej determinacji w wykonywaniu zadań zależy powodzenie”.

 

Historia nadania sztandaru Centralnego Biura Antykorupcyjnego