Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

21.02.2011 Zawiadomienie Szefa CBA do Prokuratora Generalnego

21.02.2011

Dzisiaj Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik przesłał do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw w 11 orzeczeniach Komisji Majątkowej.

CBA od października 2010 roku szczegółowo analizuje działalność Komisji Majątkowej. Dotychczasowym wynikiem tych działań jest ujawnienie 11 przypadków orzeczeń, w których mogło dojść do przestępstw między innymi niegospodarności, przekroczenia uprawnień i poświadczenia nieprawdy w dokumentach.

Dzisiejsze zawiadomienie jest wynikiem działalności analitycznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego i nie ma związku ze śledztwami dotychczas prowadzonymi wspólnie z Prokuraturą Apelacyjną w Warszawie i Prokuraturą Okręgową w Gliwicach. Niezależnie od podejrzeń o popełnienie przestępstw CBA stwierdziło również inne nieprawidłowości w działalności Komisji.

Wątpliwości Centralnego Biura Antykorupcyjnego budzą między innymi:

  • przypadki przekazywania nieruchomości instytucjom, które nie potwierdziły prawa do jej posiadania;
  • zwroty nieruchomości, które w myśl obowiązujących przepisów nie powinny zostać zwrócone;
  • orzeczenia, które wbrew przepisom naruszały prawa nabyte innych osób;
  • wyceny, które mogły być sporządzone z naruszeniem prawa;
  • sposoby przyznawania nieruchomości zamiennych oraz ustalania wysokości odszkodowań.

Wysoce prawdopodobne jest, że w efekcie działania Komisji Majątkowej, finansowanej przez Skarb Państwa, sam Skarb Państwa oraz instytucje państwowe i samorządowe poniosły szkody majątkowe w wielkich rozmiarach.

Jacek Dobrzyński, Rzecznik CBA
 

do góry