Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

05.02.2024 Zatrzymanie i rozliczenie kolejnego przedsiębiorcy z „fabryki pustych faktur”

05.02.2024
  • Faktury, kajdanki, młotek sędziowski i dwa kalkulatory
    CBA

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu zatrzymali wielkopolskiego przedsiębiorcę wyłudzającego podatek VAT. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Poznaniu.

Rozliczenie kolejnego podmiotu gospodarczego z „fabryki pustych faktur”

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Poznaniu prowadzą śledztwo pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.
Prowadzone postępowanie przygotowawcze dotyczy fikcyjnego obrotu nierzetelnymi fakturami przez grupę podmiotów gospodarczych tworzących tzw. „fabrykę pustych faktur”.
Celem przestępczego procederu było obniżenie wysokości należności publicznoprawnych mających na celu uszczuplenie Skarbu Państwa poprzez nadużycia w płatnościach podatku od towarów i usług.
Szacowana wartość wyłudzeń w podatku VAT w całym śledztwie przekracza kwotę 10 000 000,00 zł. „Fabryka pustych faktur” działała w latach 2018 – 2019.

 

Wielkopolski przedsiębiorca z zarzutami posługiwania się „pustymi fakturami”

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym śledztwie wynika, że przedsiębiorca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, wielokrotnie posługiwał się fikcyjnymi fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, których wartość przekroczyła kwotę 500 000,00 zł.

Dnia 20 stycznia 2024 roku na podstawie postanowienia Prokuratora funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Poznania dokonali zatrzymania mężczyzny na terenie województwa wielkopolskiego.
W trakcie zatrzymania przedsiębiorca podjął próbę ucieczki, która natychmiastowo została udaremniona przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu
, gdzie usłyszał zarzuty z art. 271a k.k. oraz art. 56 i 61 k.k.s.

 

Podejrzany przyznał się do zarzucanych czynów

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów i wyraził wolę dobrowolnego poddania się karze.

 

Prowadzona sprawa jest rozwojowa

To czwarta realizacja procesowa w prowadzonym śledztwie, w którym zarzuty usłyszało już 25 osób. Ośmiu podejrzanych poddało się dobrowolnej karze i zostało skazanych prawomocnym wyrokiem sądu.
W prowadzonym śledztwie niewykluczone są kolejne realizacje.

 

Zespół Prasowy CBA

do góry