Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

06.11.2023 Wspólna akcja CBA i CBŚP – znany trójmiejski adwokat zatrzymany. Diamenty za 5,5 mln zł w tle

06.11.2023
  • Diament na stole
    ©Photogenica

Funkcjonariusze z Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku we współpracy z Zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku zatrzymali 6 osób, w tym znanego trójmiejskiego adwokata. Jest to kolejna odsłona śledztwa dotyczącego oszustwa przy jednoczesnym powoływaniu się na wpływy w rządowej agencji.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku wraz z funkcjonariuszami Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku w ramach wspólnego śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie zatrzymali 6 osób. Do zatrzymań doszło na terenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.


Zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej

Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej związanej z procederem prania brudnych pieniędzy polegającym na legalizacji środków pochodzących z oszustwa poprzez nabycie diamentów za ponad 5,5 mln zł, pojazdów samochodowych, transfer środków pomiędzy rachunkami bankowymi, a także wypłat z bankomatów. Zatrzymanemu adwokatowi przedstawiono również zarzut utrudniania postępowania karnego poprzez udzielenie pomocy w ukrywaniu się podejrzanemu w sprawie, który był poszukiwany listem gończym.


Zastosowanie środków zapobiegawczych

Po przedstawieniu zarzutów i złożeniu wyjaśnień przez podejrzanych Prokurator nadzorujący śledztwo zastosował wobec pięciu podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego oraz zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi, natomiast wobec zatrzymanego adwokata, zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, zastosowano izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci aresztowania na okres trzech miesięcy.


Kontynuacja śledztwa

Czynności są konsekwencją tegorocznych zatrzymań w styczniu 2023 r. w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym, dotyczącym oszustwa przy jednoczesnym powoływaniu się na wpływy w jednej z agencji rządowych w celu nakłonienia osób zajmujących się sprawami majątkowymi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z województwa mazowieckiego do niekorzystnego rozporządzania mieniem w kwocie przekraczającej 8 mln zł.

Zespół Prasowy CBA

 

do góry