Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

28.04.2023 Areszt dla Burmistrza Dusznik-Zdroju oraz przedsiębiorcy Ryszarda S.

28.04.2023
  • Teczka z napisem akta i kajdanki
    @Photogenica

Wczoraj Sąd Rejonowy w Świdnicy uwzględnił wniosek Prokuratury Okręgowej w Świdnicy i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, wobec Piotra L. – Burmistrza Dusznik-Zdroju oraz Ryszarda S. – biznesmena związanego z branżą hotelarską. Podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy CBA 25 kwietnia br.

Ustalenia śledztwa

Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że Burmistrz Dusznik-Zdroju miał wydać korzystne dla inwestora decyzje na budowę obiektu hotelowego na terenie objętym programem ochrony ,,Natura 2000”. Burmistrz miał współdziałać z Ryszardem S., który był rzeczywistym beneficjentem wydanych decyzji związanych z realizacją budowy hotelu.

 

Zarzuty dla urzędników

Zarzuty przedstawione Burmistrzowi Dusznik-Zdroju obejmują przekroczenie uprawnień oraz poświadczanie nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją inwestycji polegającej na budowie jednego z hoteli na terenie Dusznik-Zdroju.

Burmistrz Dusznik-Zdroju usłyszał zarzut przyjęcia korzyści majątkowej, jak i obietnicy korzyści majątkowej. Dodatkowo w swoim oświadczeniu majątkowym nie wykazał pożyczki otrzymanej od jednego z przedsiębiorców.

Pozostali urzędnicy, w tym dyrektor jednego z wydziałów Starostwa Powiatowego w Kłodzku oraz współpracownik Ryszarda S., usłyszeli zarzuty dotyczące przekroczenia uprawnień oraz poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w dokumentach związanych z realizacją wskazanej wyżej inwestycji.

Dodatkowo, współpracownik Ryszarda S. usłyszał zarzut wręczania korzyści majątkowych i udzielania obietnic wręczenia korzyści funkcjonariuszowi publicznemu.

Wobec tych osób prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – dozór Policji oraz poręczenie majątkowe. Jeden z urzędników został dodatkowo zawieszony w czynnościach służbowych.

Wszystkim podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Zespół Prasowy CBA

 

Poniżej wypowiedź w pliku audio:
dr Robert Sosik, Zespół Prasowy CBA

do góry