Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

21.11.2022 Wyłudzenie podatku VAT. Wspólne działanie CBA i KAS

21.11.2022

Nowe śledztwo Ponad 2800 faktur na kwotę około 70 mln zł. 8 osób zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku wspólnie z funkcjonariuszami Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białymstoku, w ramach śledztwa dotyczącego wyłudzenia w podatku VAT zatrzymali na terenie województwa mazowieckiego 8 osób. Czynności prowadzono pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Wśród zatrzymanych znaleźli się zarówno członkowie zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu poświadczające nieprawdę faktury VAT, jak i osoby, które nabywały tego rodzaju „puste” faktury, działając w ten sposób w celu obniżenia należnego podatku VAT z tytuły prowadzenia legalnej działalności gospodarczej.

Wystawione przez grupę przestępczą nieprawdzie faktury dotyczyły realizacji m.in. usług transportowych oraz marketingowych. W trakcie procederu zatrzymane osoby wystawiły ponad 2800 fikcyjnych faktur VAT na kwotę ok. 70 mln złotych. W trakcie przeszukań mieszkań zatrzymanych osób zabezpieczono dokumenty oraz nośniki danych. W wyniku przestępczej działalności mogło dojść do powstania szkody w wysokości ponad 12 mln zł.

Zatrzymani w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie usłyszeli m.in. zarzuty dotyczące tzw. zbrodni fakturowej i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. 3 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na 3 miesiące. Wobec czterech zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe, dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Sprawa jest rozwojowa.

Zespół Prasowy CBA

do góry