Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

18.11.2022 „Drukarnia pustych faktur” na 23 mln zł

18.11.2022

Blisko 1500 faktur o wartości sięgającej 23 mln zł – kolejna osoba zamieszana w przestępcy proceder zatrzymana przez CBA.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie zatrzymali kolejnego przedsiębiorcę w toczącym się śledztwie tzw. „drukarni pustych faktur”. Postępowanie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzanej, zatrzymanej na terenie woj. mazowieckiego, w związku z ujęciem nierzetelnych faktur VAT w swoich rejestrach zakupu zarzuca się podatnie nieprawdy w dokumentach. Za popełnione przestępstwo oprócz dotkliwych kar finansowych, grozi jej do 8 lat więzienia. Prokurator zastosował wobec zatrzymanej wolnościowe środki zapobiegawcze.

Dodatkowo w trakcie czynności procesowych zabezpieczono dokumentację rachunkowo – podatkową podmiotu, który wykorzystywał „puste” faktury.

Przestępczy proceder polegał na wykorzystywaniu faktur dotyczących fikcyjnych transakcji w celu zmniejszenia należności podatkowych, jakie podejrzani – prowadzący działalność gospodarczą – powinni odprowadzić właściwym urzędom skarbowym. Analiza zgromadzonego materiału dowodowego potwierdza, że skala wystawienia nierzetelnych faktur VAT sięga kilkudziesięciu milionów złotych a odbiorcami pustych faktur było kilkunastu przedsiębiorców.

To kolejna już realizacja stołecznej Delegatury CBA i Prokuratury Okręgowej w Warszawie w tej sprawie. W przedmiotowym śledztwie zarzuty usłyszało już kilkanaście osób. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Zespół Prasowy CBA

 

do góry