Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

24.11.2021 Nowe śledztwo CBA. Siedem zatrzymanych osób w związku z procederem uzyskania nienależnych dotacji publicznych

24.11.2021
  • Fot. © bacho123456 / Photogenica

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy pozyskiwaniu środków finansowych pochodzących z dotacji publicznych.

Ustalenia śledczych wskazują, że przedsiębiorcy wnioskowali o dofinansowanie do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie za pośrednictwem specjalnego funduszu. Mechanizm inwestycji łączył uzyskane środki publiczne z NCBiR z kapitałem prywatnym wniesionym przez beneficjentów. Ponadto ustalono, że prezes spółki zarządzającej funduszem uzależniał wypłatę subwencji od uzyskania korzyści majątkowych.

W toku śledztwa badane jest także uzyskanie subwencji finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. w Warszawie. Dotacja była skierowana do przedsiębiorców i uzależniona od ilości zatrudnionych osób. Zgromadzone w sprawie materiały wskazują, że wnioskujący o dotacje wprowadzili PFR w błąd co do ilości rzeczywiście zatrudnionych osób i uzyskali nienależne dofinansowanie w wysokości 84 tys. zł.

Na podstawie zgromadzonych materiałów zatrzymano siedem osób. Czynności zostały zrealizowane na terenie Małopolski i Śląska. Wśród zatrzymanych są prezesi spółki pośredniczącej w pozyskiwaniu środków od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, prezesi spółek występujących jako beneficjenci środków oraz księgowa jednej ze spółek. Jednocześnie przeszukano kilkanaście lokalizacji, w tym siedziby podmiotów gospodarczych zaangażowanych w proceder bezprawnego pozyskiwania dotacji publicznych. Prokuratura Okręgowa w Krakowie przedstawiła zatrzymanym zarzuty korupcyjne oraz osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez uzyskanie nienależnej im subwencji finansowej.
Jest to pierwsza realizacja w tej sprawie.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry