Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12.10.2021 Ryzykowne obligacje – kolejni zatrzymani ws. GetBack S.A.

12.10.2021
  • Fot. © solarseven/Photogenica

Kolejna odsłona śledztwa dotyczącego GetBack S.A. Osiem osób zatrzymanych - tym razem chodzi o szkodę o wartości ponad 17.5 mln zł.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Warszawie prowadzą pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie postępowanie dotyczące nieprawidłowości w spółce GetBack.

Dzisiaj funkcjonariusze stołecznej Delegatury CBA zatrzymali na terenie województw łódzkiego i świętokrzyskiego osiem osób, które jako pracownicy jednego z banków oferowali klientom obligacje spółki wprowadzając ich w błąd co do właściwości i bezpieczeństwa oferowanego produktu finansowego. W wyniku nabycia oferowanych przez zatrzymanych obligacji GetBack S.A. 133 osoby poniosły szkodę o wartości ponad 17.5 mln zł.

Jednocześnie przeszukiwane są miejsca zamieszkania zatrzymanych, celem zabezpieczenia dowodów rzeczowych istotnych dla prowadzonego postępowania. Zatrzymane osoby usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie.

Po wykonaniu czynności w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie prokurator podejmie decyzję w przedmiocie zastosowania środków zapobiegawczych, w tym o charakterze izolacyjnym.

Śledztwo w sprawie GetBack S.A. prowadzone jest w kilku wątkach. Dotychczas zarzuty usłyszało już 78 osób, w tym wszyscy członkowie zarządu spółki.

W październiku 2020 roku w sprawie został skierowany pierwszy akt oskarżenia.  Prokuratura Regionalna w Warszawie zarzuciła 16 osobom m.in. oszustwa związane z dystrybucją obligacji GetBack S.A. i certyfikatów funduszy inwestycyjnych, nadużycie uprawnień i wyrządzenie Idea Bankowi szkody majątkowej w wielkich rozmiarach oraz prowadzenie przez ten bank działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia KNF.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry