Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

27.09.2021 3 przedsiębiorcy z zarzutami płatnej protekcji

27.09.2021
  • Fot. CBA

Zatrzymani przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie prowadzą wspólnie ze Śląskim Wydziałem Zamiejscowym Prokuratury Krajowej postępowanie dotyczące działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Wszystko wskazuje na to, że grupa powoływała się na wpływy w instytucjach publicznych, w tym w organach ścigania i w spółkach Skarbu Państwa oraz podejmowała się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice. Dotychczasowe ustalenia śledczych wskazują, że grupa przyjęła korzyści majątkowe w wysokości czterech milionów złotych w zamian za podjęcie się załatwienia różnych spraw. Pierwsze zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w październiku 2020 roku.

W ostatnich dniach funkcjonariusze CBA zatrzymali trzech przedsiębiorców zamieszkałych w Warszawie i  w okolicach Warszawy. Zatrzymanym osobom prokurator ogłosił zarzuty płatnej protekcji. Podejrzani wręczali korzyści majątkowe w kwotach od 50 do 100 tysięcy euro członkom zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie grupy w zamian za pieniądze, podjęli się bezprawnego załatwienie spraw w organach ścigania, sądach, urzędach państwowych oraz spółach Skarbu Państwa dotyczących uniknięcia odbycia zasądzonej kary więzienia, uniknięcia odpowiedzialności karnej w związku z prowadzonymi postępowaniami karnymi, wydania decyzji związanej z planowaną budową drogi szybkiego ruchu oraz w zamian za zawarcie umowy handlowej ze spółką Skarbu Państwa. Ogłoszone zarzuty dotyczą przestępstw popełnionych w 2020 roku.

Dodatkowo zarzuty płatnej protekcji ogłoszono dwóm osobom, w tym jednej przebywającej w zakładzie karnym, gdzie odbywa karę pozbawienia wolności orzeczoną w innej sprawie.

Wraz z zatrzymaniami przeprowadzane zostały przeszukania miejsc zamieszkania osób podejrzewanych celem zabezpieczenia dowodów oraz środków finansowych.

Aktualnie w sprawie występuje 20 podejrzanych.

Sprawa jest rozwojowa.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

 

               

 

do góry