Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

07.09.2021 Oszustwo na Tax Free. Areszt dla obywatela Ukrainy

07.09.2021
  • Fot. © AndreyPopov/Photogenica

Kolejna osoba zamieszana w proceder wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT zatrzymana przez CBA. Decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA we współpracy z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy, w sprawie dotyczącej wyłudzania podatku VAT. Mężczyzna został zatrzymany na przejściu granicznym w Medyce. Czynności przeprowadzono na polecenie Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Zatrzymany to kolejna osoba podejrzana o udzielanie korzyści majątkowych funkcjonariuszom Służby Celnej wykonującym czynności na stanowisku odprawy TAX FREE w zamian za poświadczenie przez nich nieprawdy co do wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej. 

Ustalenia śledczych wskazują, że zatrzymany  miał  wspólnie z innymi osobami  uczestniczyć w przedkładaniu do odprawy celnej nierzetelnych dokumentów TAX FREE/zwrot VAT dla podróżnych wystawionych  na łączną kwotę ponad  200 tys. zł i w zamian za  ich  odprawę udzielać korzyści majątkowych funkcjonariuszom Służby Celnej. Fikcyjne  dokumenty TAX FREE wykorzystywano następnie do  nienależnego zwrotu podatku  VAT. Mężczyzna usłyszał już zarzuty i decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Tym samym liczba podejrzanych się powiększa. Dotychczas zarzuty w niniejszej sprawie ogłoszono ponad 40 osobom. W latach 2013-2014 miało dochodzić do poświadczenia nieprawdy w dokumentach TAX FREE – zwrot VAT dla podróżnych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego kraju. W dokumentach wpisywano fikcyjny zakup i wywóz towarów poza teren Unii Europejskiej, co faktycznie nie miało miejsca. Miało to na celu obniżenie podatku należnego i spowodowanie uszczupleń należności publicznoprawnych wielkiej wartości.

Planowane są dalsze zatrzymania osób.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

 

do góry