Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

29.03.2021 Wyłudzenia VAT. Kolejny zatrzymany

29.03.2021
  • Fot. © stevanovicigor/ Photogenica

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali przedsiębiorcę uczestniczącego w procederze uzyskiwania nienależnego zwrotu podatku VAT przez jedną ze śląskich spółek.

Wszystko wskazuje na to, że spółka zajmująca się działalnością informatyczną wyłudziła z właściwego dla swojej działalności urzędu skarbowego nienależny podatek VAT w kwocie prawie 10 mln zł. Przestępczy charakter wyłudzeń, do których doszło w 2015 roku,  polegał m.in. na wystawianiu i przedkładaniu instytucjom publicznym nierzetelnej dokumentacji, w tym dokumentacji transportowej, związanej z obrotem towarów z udziałem podmiotów zagranicznych. Dokumenty wystawiano i przedkładano w celu  uwiarygodnienia zaistnienia fikcyjnych zdarzeń gospodarczych. 

Zatrzymany mężczyzna usłyszał w Prokuraturze Okręgowej w Katowicach między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. Prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe, dozór Policji oraz zakaz kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie.

Jest to już kolejna realizacja w sprawie, w której jak do tej pory zatrzymano i przedstawiono zarzuty 16 osobom. Planowane są kolejne czynności.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

do góry