Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

17.03.2021 Areszt dla obywatela Ukrainy korumpującego celnika

17.03.2021
  • Fot. CBA

Kolejna osoba zatrzymana w sprawie dotyczącej wyłudzania podatku VAT. Do zatrzymania doszło przy współpracy Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej.

Funkcjonariusze rzeszowskiej Delegatury CBA we współpracy z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej zatrzymali obywatela Ukrainy, w sprawie dotyczącej wyłudzania podatku VAT. Mężczyzna został zatrzymany na przejściu granicznym w Korczowej. Czynności przeprowadzono w związku ze śledztwem prowadzonym wspólnie z Podkarpackim Wydziałem Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie.

Zatrzymany mężczyzna został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzut wręczania w 2013 roku korzyści majątkowych funkcjonariuszowi Służby Celnej wykonującemu czynności służbowe na stanowisku TAX FREE na przejściu granicznym w Korczowej w kierunku wywozowym z Polski na Ukrainę. Funkcjonariusz otrzymywał łapówkę w zamian za naruszenie przez niego przepisów prawa i niedopełnienie obowiązków służbowych. Fikcyjne dokumenty były następnie wykorzystywane do nienależnego zwrotu podatku VAT. Decyzją sądu, na wniosek prokuratury, mężczyzna został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Grozi mu od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

W związku z tym postępowaniem zarzuty usłyszało 37 osób. W latach 2013-2014 miało dochodzić do poświadczenia nieprawdy w dokumentach TAX FREE – zwrot VAT dla podróżnych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą na terenie całego kraju. W dokumentach wpisywano, że towary zostały sprzedane, podczas gdy zakup, wywóz towarów poza teren Unii Europejskiej nie miał miejsca. Miało to na celu obniżenia podatku należnego i spowodowania uszczupleń należności publicznoprawnych wielkiej wartości.

W sprawie planowane są dalsze czynności.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry