Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

11.11.2020 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

11.11.2020

11 listopada 1918 r., na mocy rozejmu w Compiègne, zakończyła się I wojna światowa. Tego dnia wojska niemieckie wycofały się z Polski i po 123 latach zaborów nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość.

       

Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.

Józef Piłsudski

 

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała władzę wojskową Józefowi Piłsudskiemu, twórcy m.in. Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, który w kolejnych dniach został Naczelnikiem Państwa.

 

„(…)

Minęły czasy naszej ciężkiej podziemnej pracy. Przetrwaliśmy je godnie i teraz wchodzimy w przyszłość świetlaną, którą wypracujemy mocą dusz naszych i pracą rąk naszych. (…)

Wiara nasza ziściła się, przyszedł dzień zwycięstwa naszych haseł! Praca, która nas czeka, przejmuje nas radością i dumą! Idziemy za rozkazem ukochanego Wodza, pewni i spokojni o naszą przyszłość.

Komendant Główny, Naczelny Dowódca Wojsk Polskich, Józef Piłsudski niech żyje!

Komenda Naczelna P. O. W.”

Fragmenty z Obwieszczenia Komendy Naczelnej P. O. W., Warszawa 10 XI 1918 r.

 

W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości mają nieco inny charakter –  większość z oficjalnych wydarzeń przeniesiona została do świata wirtualnego. Jednak świętować można także w naszych domach. Centralne Biuro Antykorupcyjne, w ślad za Biurem Programu „Niepodległa”, zaprasza do włączenia się w akcję Niepodległa do Hymnu i zaśpiewania w samo południe Mazurka Dąbrowskiego.

Niech żyje Polska!

Źródła: niepodlegla.gov.pl, kombatanci.gov.pl

do góry