Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

29.09.2020 Kolejne zatrzymanie w sprawie wyłudzenia podatku VAT

29.09.2020
  • Fot. © garagestock/Photogenica

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali krakowskiego przedsiębiorcę zamieszanego w proceder wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT.

Czynności prowadzono pod nadzorem Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Wszystko wskazuje na to, że zatrzymany uczestniczył w wystawieniu 53 nierzetelnych faktur VAT, które zostały użyte w składanych przez kolejne podmioty gospodarcze deklaracjach podatkowych, w następstwie czego dochodziło do wyłudzenia zwrotu nienależnego podatku VAT. Mężczyzna podejrzany jest o pomocnictwo w wyłudzeniu ponad 550 tys. zł. Usłyszał już zarzuty w prokuraturze. Na wniosek prokuratury sąd zastosował wobec niego tymczasowy areszt na trzy miesiące.

Jest to kolejna osoba zatrzymana w ramach śledztwa dotyczącego działania zorganizowanej grupy przestępczej funkcjonującej na terenie Małopolski i Podkarpacia. W oparciu o zgromadzony materiał dowodowy ustalono, że fikcyjne faktury VAT wykorzystywano do wystawienia poświadczających nieprawdę dokumentów eksportowych oraz parangów fiskalnych i dokumentów Tax Free przy sprzedaży indywidualnej w procedurze zwrotu VAT dla turystów, które miały potwierdzić rzekomy wywóz towarów poza obszar Unii Europejskiej.

Dotychczas zarzuty w niniejszej sprawie ogłoszono ponad 30 podejrzanym, wobec których wolnościowe oraz izolacyjne środki zapobiegawcze.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry