Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

24.07.2020 Udaremniony handel fakturami VAT. Trzy osoby zatrzymane przez CBA

24.07.2020
  • Fot. CBA

Trzy osoby zatrzymane przez CBA w związku z handlem fikcyjnymi fakturami VAT w ramach tzw. operacji specjalnej.

Funkcjonariusze stołecznej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali, w jednej z warszawskich restauracji oraz w Radzyminie, trzy osoby zamieszane w handel fikcyjnymi fakturami VAT. Było to możliwe dzięki przeprowadzeniu tzw. zakupu kontrolowanego faktur opiewających na kwotę około 2 mln 400 tys. zł. Zatrzymani w procederze związanym z wystawieniem nierzetelnych faktur korzystali z około 270 spółek. Przestępczy proceder polegał na sprzedaży „pustych” faktur kosztowych na rzecz innych firm, które wykazywały je w swoich rozliczeniach podatkowych, w efekcie czego dochodziło do uszczuplenia należności skarbowych. Faktury obejmowały różne branże m.in. szkoleniową, a jak ustalili śledczy CBA zatrzymane osoby uczyniły sobie z tego procederu stałe źródło dochodu.

Agenci CBA przeszukali także miejsca zamieszkania oraz prowadzenia działalności gospodarczej  zatrzymanych. W trakcie tych czynności zabezpieczono obszerny materiał dowodowy.

Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.  

Nie są to pierwsze czynności funkcjonariuszy CBA w tej sprawie. Pierwsza realizacja miała miejsce w lutym tego roku. Śledztwo jest rozwojowe.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

do góry