Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

11.02.2020 Pranie pieniędzy – trzech zatrzymanych

11.02.2020

Kolejne osoby zatrzymane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym działania zorganizowanej grupy przestępczej, która naraziła Skarb Państw na uszczuplenia w podatku VAT na kwotę ponad 700 mln zł. Tym razem chodzi o wątek prania pieniędzy.

Funkcjonariusze łódzkiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali trzech mężczyzn prowadzących działalność gospodarczą. Czynności przeprowadzono w ramach skoordynowanych działań na terenie województw dolnośląskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. Wszystko wskazuje na to, że działalność przestępcza prowadzona była z wykorzystaniem prowadzonych przez zatrzymanych spółek oraz tzw. "słupów" których organizowali. Proceder zmierzał do włączenia do legalnego obrotu gospodarczego pieniędzy uzyskanych z przestępstwa. Grupa utworzyła sieć firm, które przyjmowały na swoje rachunki, a następnie przekazywały dalej pieniądze pochodzące z uszczuplenia podatku VAT. Ustalenia śledczych wskazują, że mogło to być co najmniej 30 mln zł.

Zatrzymani jeszcze dzisiaj trafią do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszą zarzuty m.in. prania pieniędzy.

Funkcjonariusze CBA przeszukali także miejsca zamieszkania zatrzymanych osób oraz siedziby powiązanych z nimi podmiotów gospodarczych.

Dzisiejsze czynności to kontynuacja działań związanych z funkcjonowaniem tzw. ,,mafii paliwowej" działającej na terenie RP w latach 2013-2016. W listopadzie ubiegłego roku agenci CBA zatrzymali do tej sprawy 9 osób.

Do tej sprawy, jeszcze dzisiaj, agenci CBA zatrzymali czwartą osobę.

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

 

do góry