Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Łapówka

01.10.2019 CBA przerywa przetargowe „ustawki”

01.10.2019
  • ©wawritto/Photogenica

Stworzyli korupcyjny proceder, już są w rękach katowickich agentów CBA. Zorganizowana grupa przestępcza, zmowy przetargowe, doprowadzanie do niekorzystnego rozporządzania mieniem państwowym, fałszowanie dokumentów. Temu wszystkiemu przeciwstawili się agenci Biura

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało 9 osób działających w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani reprezentowali szereg firm. Ich zadaniem było organizowanie zmów przetargowych. W wyniku takich działań kilka gmin w Polsce zostało doprowadzonych do niekorzystnego rozporządzania swoimi finansami.

Podczas śledztwa ustalono, że zatrzymani oferowali włodarzom gmin: Panki, Herby i Opatów pomoc przy zdobywaniu środków z Unii Europejskiej, w zamian za wygrywanie przetargów na tzw. projekty miękkie (szkolenia dla szkół i przedszkoli). Przestępcze praktyki osób zatrzymanych przez CBA naraziły samorządowców na straty sięgające blisko 3 miliony złotych.

Prokuratura Regionalna w Katowicach przedstawi zatrzymanym przez katowickie Biuro szereg zarzutów między innymi: prania pieniędzy pochodzących z przestępstwa, fałszowania dokumentów, a także działania na szkodę kilku gmin.

W wyniku postępowania agenci CBA przeszukali miejsca zamieszkania i zatrzymania sprawców przestępczego procederu. Tam zabezpieczono dokumentację, nośniki danych i kopie elektroniczne, które będą dowodem w sprawie.

Funkcjonariusze z CBA w Katowicach nadal pracują nad tym śledztwem, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

T. Brodowski, CBA

do góry