Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

12.02.2016 30 mln wyłudzonego VAT za stal. CBA rozbija grupę przestępczą.

12.02.2016
  • 30 mln wyłudzonego VAT za stal. CBA rozbija grupę przestępczą.
    Strona: 30 mln wyłudzonego VAT za stal. CBA rozbija grupę przestępczą.

Pranie brudnych pieniędzy i wyłudzenia podatku VAT na ponad 30 mln zł to zarzuty przedstawione członkom zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymanym przez agentów CBA.

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali czworo członków zorganizowanej  grupy przestępczej wyłudzającej VAT na wielką skalę.  Zamieszani w sprawę  przedsiębiorcy prowadzili swą działalność na terenie województw kujawsko-pomorskiego i  zachodniopomorskiego.

W jednym z wątków śledztwa nadzorowanego przez Wydział VI ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Katowicach badana jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się transakcjami „karuzelowymi” - fikcyjnym obrotem stalą.

Przestępczy proceder polegał na pozorowaniu transakcji handlowych w wewnątrzwspólnotowym obrocie stalą w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT.  W toku śledztwa ustalono, że w nielegalne działania  zamieszane były firmy zagraniczne, działające na terenie Czech.  VAT na wyroby stalowe były przywożone do nas z sąsiednich Czech i powinien zostać rozliczony w Polsce, ale tak się jednak nie działo. 

Sprawcy podejmowali też działania, które miały udaremnić lub znacznie utrudnić ustalenie pochodzenia zdobytych w ten sposób środków finansowych – tzw. pranie pieniędzy. 

Członkowie tej  wyspecjalizowanej  w popełnianiu przestępstw gospodarczych oraz karnoskarbowych grupy przestępczej Beata K., Krzysztof K., Krzysztof Z. i Krystyna Z.   usłyszeli już zarzuty.  Względem podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci: poręczeń majątkowych w kwotach od 50 do 150 tys. zł, a także dozorów Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT wstępnie szacowane są na kwotę 30 mln 890 tys. zł.  Sprawa jest rozwojowa.

 

Wydział Komunikacji Społecznej CBA

do góry