Nawigacja

Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

04.10.2007 Haracze kanclerza uczelni, dyrektora i kierownika

04.10.2007

189 tys. zł - Bogusław W., kanclerz warszawskiego AWF-u; 50 tys. zł - Kazimierz S., kierownik pływalni; 316 tys. - Dariusz K., były dyrektor w oddziale Poczty Polskiej; 60 tys. zł - Paweł S., dyrektor jednego z warszawskich OSiR-ów: to kwoty łapówek i kolejni zatrzymani przez agentów CBA organizatorzy korupcyjnych procederów. Dwaj pierwsi wpadli „na gorąco”.

Ostatnie dni to kolejne efekty pracy funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Na gorącym uczynku przyjęcia łapówki wpadł Bogusław W. kanclerz warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego oraz Kazimierz S., kierownik pływalni w jednym ze stołecznych  ośrodków sportu i rekreacji. 

 
Bogusław W. został zatrzymany rano, w swoim gabinecie w budynku uczelni, tuż po kontrolowanym wręczeniu 4 tys. zł łapówki. Podobną kwotę brał co miesiąc od jednego z przedsiębiorców wykonujących usługi na rzecz AWF-u, a dla którego wcześniej „ustawił” przetarg. Będąc kanclerzem uczelni pobierał taki „haracz” od 2004 roku, ale ustalenia agentów CBA sięgają roku 2000, gdy był jeszcze pracownikiem innej instytucji i tam też stworzył taki sam korupcyjny proceder, przynoszący mu stały dochód. Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła Bogusławowi W. zarzuty przyjęcia w sumie aż 189 tys. zł. łapówek.

 
Kazimierz S., również został zatrzymany przez CBA w trakcie operacji kontrolowanego wręczenia łapówki. Przyjął 1500 zł w jednej z pizzerii, został ujęty tuż po wyjściu z tego lokalu. Paweł S. brał pieniądze z „haraczu” od jednego z usługodawców basenu. Ustalenia funkcjonariuszy CBA pozwoliły Prokuraturze przedstawić Kazimierzowi  S. przyjęcia od 2004 r. w sumie blisko 50 tys.  zł łapówek.

 
W trakcie przeszukań funkcjonariusze CBA ujawnili przy obu zatrzymanych, Bogusławie W i. Kazimierzu S., specjalnie przygotowane wcześniej banknoty.

 
W podobnej sprawie, wielokrotnego i wieloletniego przyjmowania łapówek od przedsiębiorcy, dla którego ustawił przetarg, funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali Dariusza K., byłego dyrektora ds. administracyjnych w jednym z warszawskich oddziałów Poczty Polskiej, a obecnie kierownika w tej instytucji. Do zatrzymania doszło w jego miejscu pracy. CBA ustaliło, że Dariusz K. brał łapówki jeszcze przed podjęciem w 2004 r. pracy w Poczcie Polskiej. W sumie od 2000 r. miał wziąć aż 316 tys. zł.

 
Kolejnym organizatorem korupcyjnego procederu zatrzymanym przez CBA jest Paweł S., dyrektor jednego z warszawskich OSiR-ów. Jego także zatrzymano we własnym gabinecie.
W trakcie prowadzonego przez CBA postępowania ustalono, że Paweł S. przez cztery ostatnie  lata ustawiał przetargi dla jednego z przedsiębiorców,  za co wziął 60 tys. zł łapówek.

 
Wszystkim zatrzymanym Prokuratura Okręgowa w Warszawie przedstawiła już zarzuty, grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Sąd tymczasowo aresztował wszystkich czterech podejrzanych.

 

 

Piotr Kaczorek, Centralne Biuro Antykorupcyjne
do góry